Tösabidarna Skatecamp 2011
Allahelgonahelgen är ingen vanlig helg på Bryggeriet. Det är nämligen helgen då tjejerna tar över skateparken i samband med Tösabidarna Skatecamp. I år var det femårsjubileum och nästan 40 tjejer kom från stora delar av Sverige för att ta del av bravaderna. Deltagarna var från 8-40 år och både nybörjare som proffs var på plats och utgjorde en häftig blandning tjejer.
Under knappt tre dygn härjade tjejerna på Bryggeriet. Campet började på fredagskvällen med välkomstmiddag, som bestod av en delikat thaigryta med ris. Sedan stod skate på schemat resten av kvällen. Då Bryggeriet stängde dörrarna för allmänheten, stannade tjejerna kvar och skejtade till långt in i natten. Det blev även rundpingis, film, spel och en massa skratt innan tjejerna droppade av en efter en mot sovsalarna, när ögonen inte gick att hålla öppna längre.
Efter frukost nästa dag hade vi fått äran att gästas av en yogainstruktör, som körde ett yogapass med alla som önskade vara med. De få som inte kände sig manade för lite yoga drog itsället ner till skatehallen och laddade upp inför dagens tävlingar.
Enligt tradition kör vi varje år ett Skate Jam under Tösabidarna Skatecamp. Vi börjar på streetytan och kör en tävling i jam-format, med kval och final, för att sedan gå över till lilla bowlen där åkarna får tre försök var att visa vad de går för. De allra flesta ställde upp, oavsett nivå och hur länge man har åkt skateboard. Bland de tävlande fanns några av Europas bästa skateboardåkande tjejer, tillsammans med tjejer som hade ställt sig på en skateboard för första gången nu under helgen. Det viktigaste i den här tävlingen var inte att tävla mot varandra, utan att det skulle vara roligt att vara med och få testa på hur det är att tävla.
Med domare på plats och John Magnusson som speaker satte tävlingen igång. De flesta verkade tycka att det var väldigt roligt att delta och körde på som aldrig förr! Mimmi Leckius imponerade med sitt ladd och My Magnusson fick allas, inklusive domarnas, applåder med sin blunt to fakie. I bowlen körde Emma Wallander med sådan fart att domarna knappt hann med och Gilly Seagrave briljerade med best grind. Det var fullt ös! Emma Lindgren vet hur man ska ta sig an ytan, både på streeten och i bowlen och vann båda grenarna. Se fullständiga resultat nedan.
Efter prisutdelning och middag samlades hela gänget för att köra Tösabidarnas jeopardy. Det visade sig bli succé och de intärna skämten därifrån är många. Sarah Meurle och Hedda Berander stod slutligen som segrare i denna kamp.
Istället för att ha coacher på Tösabidarna Skatecamp hade tösabidarna enats om att ge en utmaning till alla deltagare som vi kallar ”Each One, Teach One”. Det går dels ut på att man ska lära andra personer så många trick som möjligt. Dels att man själv ska lära sig så många trick som möjligt med hjälp av andra. Tjejerna antog utmaningen och lärde sig mängder med nya trick, allt från att droppa till nose stall och wallie manual.
Sista dagen konstaterades att vi haft en fantastisk helg tillsammans på Bryggeriet under Tösabidarna Skatecamp och längtan är redan stor till nästa camp. Vi ses nästa år!
Resultat Tösabidarna Skate Jam
STREET
1. Emma Lindgren
2. My Magnusson
3. Lina Nordlander
4. Sanna Young
5. Katta Sterner
6. Anneli Lewis Skoglund
7. Mimmi Leckius
8. Nina Troeng
9. Claudia Nguyen
10. Emelie Holmén
11. Andrea Andersson Antunes
12. Anna Smideman
13-28 utan inbördes ordning
Katarina Stålbad
Kajsa Silow
Sara Kirtley
Hedda Berander
Louise Edwinsson
Terese Sandström
Gilly Seagrave
Maitane Midby
Maria Jorlén
Ellie Cijvat
Ylva Oknelid
Welmoed Bosved
Kez Jean Petersson
Emma Wallander
Emma Davidsson
Sara Friberg
BOWL
1. Emma Lindgren
2. Maitane Midby
3. Claudia Nguyen
4-12 utan inbördes ordning
Lina Nordlander
Hanna Westberg
Gilly Seagrave
Anneli Lewis Skoglund
Anna Smideman
Sara Friberg
Sanna Young
Emma Wallander
Mimmi Leckius
HEDERSPRISER
Laddarpriset: Mimmi Leckius
First try success: Louise Edwinsson
Best speed: Emma Wallander
Best grind: Gilly Seagrave